روشی فوق العاده کاربردی برای ترمیم شکستگی استخوان

به گزارش فرتاک نیوز،

کارشناسان کانادایی در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند می‌توان از تمرین‌های آینه‌ای برای تقویت عضله‌های دست یا پای دیگر که دچار شکستگی شده است استفاده کرد، این یافته حاصل کار تیمی پژوهشگران دانشگاه ساسکاچوان (Saskatchewan) در کاناداست.

زمانی که افراد دچار شکستگی دست یا پا می‌شوند و مجبور به استفاده از آتل یا گچ برای ثابت نگه داشتن عضو برای چندین هفته می‌شوند، معمولاً کار خاصی با آن عضو از بدن خود انجام نمی‌دهند و این سبب می‌شود پس از باز کردن گچ و آتل تا مدت‌ها این عضو عضله‌هایی ضعیف داشته و کارایی سابق خود را نداشته باشد.

این حالت که به نام آتروفی عضلانی شناخته می‌شود می‌تواند تا چندین هفته پس از بهبود شکستگی ادامه پیدا کند، در مطالعه جدید که در مجله فیزیولوژی کاربردی (the Journal of Applied Physiology) به چاپ رسیده است، دانشمندان راهکاری فوق العاده برای جلوگیری از افت توان عضلانی عضو شکسته به وسیله تقویت عضو مشابه آن پیدا کرده اند.

در این تحقیق دانشمندان بر روی ۱۶ دانشجو در دو گروه آزمایش انجام داده و در دانشجویان گروه اول دست‌های آن‌ها را گچ گرفته اند و به تقویت و انجام ورزش با دست مخالف آن‌ها پرداخته اند، درحالی که گروه دوم تنها دارای گچ یکی از دست‌ها و انجام هیچ نوع ورزش تقویتی بودند.

پس از چهار هفته، کارشناسان حجم عضلانی عضو شکسته در هر2  گروه را با استفاده از تکنیک عکس برداری سونوگرافی بررسی کرده و دریافتند گروهی که به تقویت دست مخالف (دست سالم) پرداخته است از حجم مطلوبی برخوردار است در صورتی که گروه دوم که به انجام تمرین ورزشی نپرداخته حدود ۲۰ درصد از حجم عضلانی خود را از دست داده است.

انجام تکنیک آینه‌ای برای تقویت عضو مخالف سال هاست که در علم پزشکی شناخته شده است. کارشناسان هنوز به طور کامل نمی‌دانند که چگونه تقویت یک عضو بر عضو مشابه دیگر اثر می‌گذارد، برخی فرضیه‌ها مبنی بر این است که این نوع تمرین‌های ورزشی می‌تواند سبب دگرگونی در سیستم عصبی شود، مغز انسان به طور یکسان به اعضای بدن فرمان می‌دهد و تقویت یک عضو سبب دریافت پالس عصبی از سوی مغز برای تقویت هر دو عضو می‌شود.

کارشناسان براین باورند که ممکن است ارتباطی بین دگرگونی‌های سیستم عصبی و تعادل پروتئین عضلانی وجود داشته باشد.

محققان در نظر دارند با انجام پژوهش‌های بیشتر به راهکار‌های درمانی جدیدی برای درمانشکستگی و برطرف شدن ضعف عضو شکسته، نیاز کمتر به جراحی تعویض کشکک زانو و حتیدرمان عارضه‌های سکته مغزی بپردازند.

کارشناسان به افرادی که دچار شکستگی دست یا پا شده اند توصیه می‌کنند زیر نظر متخصص به انجام تمرین‌های سبک و استاندارد عضو مخالف سالم خود بپردازند تا مانع از ضعیف شدن و تحلیل رفتن عضو شکسته بدن خود شوند.

آموزش ها

انتقالپروژهجلونکاتنکته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *